Author Topic: PFM- Turkey  (Read 218 times)

ceya

• PFM Newbie
PFM- Turkey
« on: September 05, 2011, 09:22:45 GMT »
Merhaba;

Bu başlık Türkiye'de kamu mali yönetimi alanında karşılaşılan problemlerin anadilde daha rahat tartışılması amacıyla açılmıştır.

Malumları olduğu üzere, yakın dönemde Türkiyede kamu mali yönetimi alanında önemli reformlara imza atıldı. Ancak, hem reformun eksik kalan ayaklarının tamamlanması hem de yeni düzenlemeler neticesinde ortaya çıkan yeni problemlerin tartışılması bir zorunluluk halini aldı.

Bu noktada,

1. AB ilerleme raporları çerçevesinde ortaya konulan problemli alanlar (İç denetim- Teftiş vs.),

2. Döner sermayeler gibi başlangıçta tasarlanan ve fakat gelişme kaydedilemeyen alanlar,

3. Sınıflandırma sisteminde kaydedilen gelişmelere rağmen politika öncelikleri-plan-bütçe ilişkisinin sağlanmasında görülen eksiklikler,

4. Kamu mali yönetiminin dış denrtim ayağında görülen eksiklikler (yapısal ve kurumsal),

5. Stratejik planlama ve performans esaslı bütçeleme arasındaki uyum ve her bir başlıkta ortaya çıkan etkinsizlikler

6. Parlemontonun kamu kaynak tahsisi ve denetimi konusundaki eksiklikleri

7. Raporlama problemleri

gibi bazı konular ele alınabilir.

Görüş ve bilgi paylaşımının Türkiyeyi ve özelde Türk kamu mali yönetim sistemini daha iyi bir noktaya taşıyacağını düşündüğümü ifade etmek isterim. Katkı verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla...

RSS | Mobile

© 2002-2024 Taperssection.com